fb

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli

Szkoła dla rodziców i wychowawców.

Już 17 października 2013 rozpoczną się  bezpłatne zajęcia dla rodziców pt. „Szkoła dla rodziców i wychowaców”. Zapisy i dodatkowe informacje u pedagoga szkolnego lub pod telefonem 15 842-11-32. Zapraszamy 🙂

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Zajęcia inspirowane są przede wszystkim poradnikami dla rodziców z cyklu:Wychowanie bez porażek Thomasa Gordona i Jak mówić, żeby dzieci nas słuchał, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły według Adele Faber, Elaine Mazlish.

Głównym celem tych spotkań jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, odbywają się w małej grupie (nie większej niż 15 osób). Jest to 10 cotygodniowych spotkań, w godzinach popołudniowych. Jedno spotkanie trwa 3,5 godz.

Poszczególne spotkania poruszają następującą tematykę: świadomość własnych celów wychowania, poznanie i rozumienie świata uczuć własnych oraz dziecka lub wychowanka, naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach, umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcanie dzieci do współpracy, wspólne rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny, wspieranie samodzielności dzieci, uwalnianie ich od grania ról oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości przez pochwałę opisową.

Pierwsze szkoły dla rodziców w Polsce powstawać zaczęły na początku lat 90., natomiast od 1999 roku, już jako ogólnopolski program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” działa pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie (www.cmppp.edu.pl).

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców również w Stalowej Woli powstała taka Szkoła. Utworzona została przez realizatorów Szkoły przy współpracy z Urzędem Miasta w Stalowej Woli.

 

 

 

< powrót