#Szkołapamięta. Literacka pocztówka z lektury ,,Kamienie na szaniec”

Udział w akcji MEN. Celem akcji jest uświęcenie pamięci tych ,którzy wpisali się w historię szkoły i miasta.

W kontekście 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej  , szczególne miejsce zajmują  bohaterowie walki o Wolną Polskę.

Literacką pocztówką z lekcji języka polskiego rozpoczynamy udział uczniów naszej szkoły w akcji MEN

Historia Alka, Rudego i Zośki –bohaterów powieści dokumentalnej Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec ‘’ zainspirowała nas do rozmów na temat II wojny światowej i sytuacji młodych ludzi, którym przyszło żyć w czasie grozy. Uczniowie gimnazjum Batorego, harcerze z drużyny ,,Buków ‘’ musieli stać się z dnia na dzień żołnierzami. Najpierw  brali udział w akcjach Małego Sabotażu w okupowanej Warszawie ,a potem walczyli w oddziałach Dywersji.

Wykazali się odwagą i mądrością. Uczyli się służby. Ponosili ofiary. Poświęcili miłość i własne szczęście, bo tak trzeba było. Swoją służbę ojczyźnie przypłacili życiem i pozostawili nam słowa wiersza ,,Testament mój” Juliusza Słowackiego. Poza walką zbrojną ,wiedzieli że nie mogą zaniedbać nauki. Wolnej Polsce potrzebni będą wykształceni Polacy .

To oni Zośka , Rudy i Alek powinni być wzorami do naśladowania dla młodzieży. Od nich chcielibyśmy uczyć się patriotyzmu, mądrości i braterstwa.

Zośce ,Rudemu i Alkowi , którzy umieli pięknie żyć i pięknie umierać-w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej- Uczniowie klasy 8b wraz z nauczycielką języka polskiego Marzeną Janusz składają ukłon i zapewniają o pamięci.

#Szkołapamięta

M. Janusz